Produkty

NAWIEWNIKI WENTYLUJĄCE

Ostatnie kilkanaście lat w budownictwie przyniosło rewolucję materiałową, stąd jakość budynków przeznaczonych na pobyt ludzi zdecydowanie różni się od standardów minionych dziesięcioleci.

Globalna potrzeba oszczędzania energii skutkuje pogonią za budownictwem oszczędnym, dla którego koszty ogrzewania, z uwagi na dość chłodny klimat panujący w Polsce, odgrywają rolę pierwszoplanową. Bezpośrednim i najbardziej spektakularnym przejawem poszukiwania oszczędności energetycznych w budownictwie staje się proces termomodernizacji, który polega głównie na uszczelnieniu budynku. Ocieplanie ścian zewnętrznych i wymiana starych okien na nowe – szczelne stały się wyznacznikiem oszczędności…

Przez całe stulecia świeże powietrze dostawało się do mieszkań przez nieszczelności stolarki okiennej i wydawało się to naturalne. Izolowanie budynków i stosowanie szczelnych okien zamknęło powietrzu jedyną drogę do naszych mieszkań!

Skutkiem tego nastąpiło bardzo niebezpieczne dla zdrowia pogorszenie się jakości powietrza wewnętrznego. Alergie, astma, trudności z koncentracją oraz choroby układu krążenia w bardzo dużym stopniu są skutkiem „chorego mieszkania”.

Jedynym sposobem na odwrócenie negatywnego trendu jest modyfikacja systemu wentylacji budynku polegająca na przywróceniu równowagi pomiędzy ilością powietrza napływającego do niego i usuwanego. Tu zaś najistotniejszym problemem jest: jak dostarczyć świeże powietrze do mieszkania, aby w okresie zimowym nie zrujnować budżetu domowego, gdyż zimą świeże powietrze jest chłodne i po wpłynięciu do mieszkania pobiera część ciepła od powietrza wewnętrznego.

Istnieją trzy istotne czynniki, które ,wzajemnie się przenikając, mogą w zasadniczy sposób wpływać na jakość powietrza wewnętrznego, w tym na poziom jego wilgotności. Są nimi: wentylacja, ogrzewanie i izolacyjność budynku. Im wyższa temperatura wewnątrz pomieszczenia tym mniejsze ryzyko kondensacji pary wodnej na powierzchni szyb i ścian. Lepsza izolacyjność przegród zewnętrznych podwyższa wewnętrzną temperaturę powierzchniową ściany. Kontrolowana wentylacja natomiast usuwa na zewnątrz tę parę oraz inne bytowe zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego.

Stąd, o ile nie zapewnimy właściwej wentylacji, na nic zdadzą się próby podnoszenia temperatury wewnątrz pomieszczenia, gdyż odparowana woda nie znajdując ujścia z wentylacją będzie gromadzić się w ścianach, meblach , dywanach , ubraniach itp.

Jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań jest zastosowanie automatycznych nawiewników okiennych, które zamontowane w oknach będą „dozowały” powietrze, pilnując, aby w okresach niskich temperatur, bądź mocnych wiatrów nie dopuścić do sytuacji, w której nastąpiłoby przechłodzenie mieszkania, jednocześnie zapewniając zbilansowaną wymianę powietrza.

Montując nawiewnik w każdym oknie, w górnej jego części, uzyskujemy nawiew rozproszony, w którym, po zasymilowaniu ciepła wewnętrznego, świeże powietrze łagodnie opada ku dołowi w postaci tafli, wytracając przy tym swą prędkość. Następnie miesza się z powietrzem wewnętrznym i kieruje ku kratce wentylacji wyciągowej, skąd uchodzi na zewnątrz. Dzięki temu zjawisku praktycznie nie występują przeciągi. Niewątpliwą zaletą tych nawiewników jest ich wysoka estetyka oraz szeroka gama, pozwalająca na spełnienie wysokich wymagań stawianych przez klientów na całym świecie.

E-MAIL

biuro@roletyokienne.pl
agnieszka@roletyokienne.pl
TELEFON

+48 748 513 158
+48 748 533 554
+48 746 622 974
ADRES

toma s.c.
ul. Folwarczna 5
58-100 Świdnica
Copyright © 2019 TOMA S.C.